Věděli jste, že zírání do prázdna je velmi prospěšné pro oči? Nebo že žloutek pomáhá předcházet šedému zákalu? Opěvovaná mrkev zraku mnoho nepomůže. Jak se můžete dočíst na, zdraví máme pouze jedno. Tentokrát jsme zaostřili na péči o zdravý zrak.
Čerstvý vzduch
O tom, že pobyt v zakouřené místnosti nebo v místě, kde je vysoká koncentrace výfukových plynů, škodí nejen našim plícím, se všeobecně ví. Znečištěný vzduch celkem zásadně škodí i našim očím. Oční rohovky totiž přijímají kyslík přímo ze vzduchu.
Mrkev rozhodně neochrání
Mnoho lidí se mylně domnívá, že když budou jíst hodně mrkve, brýle nebudou potřebovat. S dioptrickými vadami oka však konzumace mrkve vůbec nesouvisí. Mrkev je ale bohatá na vitamín A, jenž vyživuje sítnici. Nepřímo tak pomáhá kvalitnímu vnímání zrakového vjemu sítnicí. Podobnou pozitivní službu očím dělají také nenasycené omega 3 mastné kyseliny v rybách. Na suché oči se doporučuje mastná kyselina DHA. Vejce, resp. žloutek obsahuje lutein a aminokyseliny, které pomáhají předcházet šedému zákalu.
Vstávejte od počítače
Moderní technologie, jako jsou počítače, tablety a chytré telefony, dávají naším očím pěkně zabrat. Oči jsou nadměrně zatěžované, a tudíž i unavené. Je velmi důležité, když dlouhé hodiny pracujeme s monitorem, přerušovat práci pravidelnými přestávkami, kdy neděláme nic jiného, než že se díváme do dálky. Zíráním do prázdna dopřejeme svým očím rehabilitační pauzu.
Čtení u slabého světla
Říká se, „rozsviť si k tomu čtení pořádné světlo, nebo si zničíš zrak. Toto tvrzení však podle odborníků není pravdivé. Je sice faktem, že při špatném světle musíte více zaostřovat zrak a více své oči namáháte, ale jediné co si přivodíte, je pocit suchých očí a únavu. Trvalé poškození zraku odborníci vylučují.
Nešilhej, zůstane ti to
Teorie o tom, že při záměrném šilhání z legrace vám může prasknout jakási žilka a oko vám zůstane šilhat, není správná. Okohybné svaly, které otáčejí bulvou, jsou natolik pružné, že se postarají, aby se oko otočilo vždy na správné místo zpět.