Uvažujete nad tím, jak to udělat, abyste bazén nemuseli přes zimu vypouštět? Obáváte se příchodu mrazivých dnů, které promění vodu v nádrži v led? Obáváte se případných následků takové ledové pohromy? Pokud dodržíte doporučený postup zazimování bazénu a před zakrytím nádrže krycí plachtou do ní vložíte dilatační plováky, tak nemusíte mít žádný strach. Jak vy, tak váš napuštěný bazén budete moci v zimě klidně spát.
Je pravda, že zazimovat bazén vyžaduje trochu toho úsilí navíc, než pouze vypustit vodu do kanálu, v každém případě se vám však takový postup vyplatí. Ušetří vám čas, který byste strávili napouštěním nádrže na jaře, a navíc vám zazimování ušetří především nemálo peněz za opětovné napouštění bazénu, které je v případě opravdu objemných nádrží poměrně drahou záležitostí. A řekněte, nebylo by vám líto vypustit do kanálu vodu, o kterou jste celou sezónu starostlivě pečovali?
Nic takového už tedy dělat nemusíte. Jednoduše bazén zazimujte dle pokynů, které naleznete na internetu. Jakmile bude vše hotovo, vložte do nádrže dilatační plováky do bazénu. Snadno si je pořídíte v obchodě s bazénovým příslušenstvím, a to za poměrně příznivou cenu. Tyto plováky jsou zhotoveny z kvalitního, UV odolného plastu, takže vám vydrží mnohem déle než pouhou jednu sezónu. Jedná se tedy o investici, která se u vás doma neztratí.
Princip fungování plováků je takový, že jejich měkké a pružné tělo je z velké části vyplněno vzduchem. Díky tomu jsou snadno deformovatelné, a to je právě ta vlastnost, která chrání váš bazén před účinky ledu. Jakmile voda začne měnit své skupenství a objem ledu bude narůstat, vznikající tlakové síly plováky pohltí tím, že se jejich tělo deformuje. Stěny vaší nádrže tak zůstanou nepoškozeny.
Jak je vidět, jedná se o velice jednoduchý, a přesto účinný princip. Důležité však je, abyste měli plováků ve vodě dostatek, konkrétně byste měli řetěz plováků napnout v tom nejdelším směru v nádrži. Jedině tak bude vše fungovat, jak má