Příroda se probouzí ze zimního spánku a my se cítíme stále unavení s nechutí do práce. Proč se tomu tak děje? Příčinu najdeme u melatoninu, hormonu spánku. Jeho hladina se totiž zvyšuje při stmívání nebo nástupem tmy. Řídí spánek i bdělost, a proto je nutné na jaře tělo opět navyknout na denní aktivitu plnou slunečního svitu. Ano, nějakou tu chvíli to trvá, ovšem jakmile se přemíry hormonu usadí, podrážděnost a nechutenství budou pryč.
Vnitřní harmonie a rovnováha
Vánoce a svátky, zima i mráz, daly pořádně zabrat nejenom našemu tělu, ale také mysli. Mnoho tradičních medicín, jako je například evropská nebo ta čínská, se věnuje nalezení harmonie těla s duchem. V Tibetu udržují rovnováhu tři tělesné energie a ve chvíli, kdy se takový opěrný systém vyhne rovnováze, zákonitě člověk onemocní. Po zimě bychom se měli vyvarovat slaným i tučným pokrmům a zkusit vnést do svého denního programu trochu toho pohybu. Zatížená a přetučněná játra totiž mohou vést i k typické jarní únavě. Ajurvéda zase lpí na stabilitě energií. Jaro je tedy optimální dobou, kdy se můžeme zbavit veškeré tělu neprospěšné zátěže a ulevit mu. Také tradiční masopust je velice oblíbeným zvykem, jak se očistit od hříšných dobrot.
I příroda pomáhá
Na rovnováhu tělesných energií může mít vliv i příroda samotná. Nastává totiž čas jarních bylinek, které jsou plné detoxikačních látek, minerálů a vitamínů, takže jednoduchá bylinková kúra je snadno dostupná i užitečná. Čaj ze sedmikrásek je dobrý na očistu jater, stejně tak jako pampeliškový salát. O krev se postará kopřiva a rukola dodá našemu tělu svěžest.
Myslíme pozitivně
Očista mysli, která je plná emocí, by měla být po těle hned na druhém místě. Zbavit se negativních myšlenek je dobré, protože takové nejčastěji způsobují stres nebo agresi, ale také nás okrádají o drahocenný spánek. V takovém případě pomůže pobyt na čerstvém vzduchu, meditace nebo soustředění se na zvuky přírody, kdy ptáci štěbetají a hmyz kolem poletuje a bzučí. Mezi jarní Detv patří i omezení návykových látek, to znamená, že cigarety, alkohol i kávu, ale také smartphony nebo tablety, bychom měli ze svého denního režimu vynechat. Jaro je čas na kreativitu, takže meze se jí určitě nekladou, neboť pokud se chceme plně soustředit, musíme mít klidný stav mysli.
Roztěkanost našeho těla zklidní i jóga, dokáže i ulevit po fyzické stránce, třeba jako jsou bolesti zad nebo nohou. Meditace, díky hlubokému dýchání do břicha, prokrví organismus a podpoří imunitní systém. Soustřeďme se na to, co je pro nás důležité.