Chtít po někom, aby pro zaměstnavatele pracoval zadarmo, by bylo bláhové. Pokud už někdo do práce chodí, činí tak proto, aby dostal výplatu, bez které se už dnes logicky nedá normálně žít. A tak se musí při uzavření jakéhokoliv pracovního poměru dohodnout mimo jiné i finanční odměna, kterou zaměstnanec za odvedenou práci dostane.
A jak to v praxi vypadá? Obvykle se obě strany, tedy zaměstnavatel a zaměstnanec, dohodnou na hrubé mzdě, tedy na tom, kolik zaměstnavatel ve prospěch svého zaměstnance vynaloží. Jenže je skutečností, že ne všechny peníze, které zaměstnavatel na odměnu svého zaměstnance vydá, skončí v kapse takového zaměstnance. Ona se totiž nejprve musí stát z oné hrubé mzdy mzda čistá. A protože někomu ze zaměstnanců nemusí být tento proces jasný, nabízí pro výpočet čisté mzdy postup Kalkulačka čisté mzdy. Díky této kalkulačce se totiž nejsnáze zjistí, kolik z hrubé mzdy člověk fakticky dostane. Respektive kolik mu z částky hrubé mzdy sebere tatíček stát, potažmo další oprávněné instituce.
Z hrubé mzdy se totiž musí ještě před výplatou strhnout sociální a zdravotní pojištění a daň z příjmu, a to v pevně stanovené procentní výši, respektive může člověk u zde právě zmíněné daně uplatnit některou ze slev, na kterou může mít nárok.
A teprve poté, co jsou z hrubé mzdy strženy příslušné odvody, ji lze v podobě čisté mzdy poskytnout zaměstnanci. Který má z toho, co dostane, žít.
A protože není mnoha lidem rozdíl mezi hrubou a čistou mzdou zase až tak jasný a nedokážou si ho z hlavy ani spočítat, je tu ona výše zmíněná internetová kalkulačka. S její pomocí může každý zjistit, jak na tom bude, až obdrží výplatu, případně zda se mu vůbec vyplatí nějaké zaměstnání za určitých platových podmínek vzít.
A právě proto může být ona kalkulačka náramně důležitá. Protože každý v mžiku ví, jak se věci mají.