Obliba koček v posledních letech neobyčejně roste. Mnoho lidí již přišlo na to, že jde o společníka neocenitelného, který se dovede svému člověku přizpůsobit a respektovat jej. Trávit podzim života s kočkou, to může být doslova balzámem na zdraví. Je dokonce vědecky dokázáno, že soužití s tímto mazlíčkem přispívá tělesnému i duševnímu zdraví. Kočka zmírňuje deprese a zahání osamělost, dokáže být důvěrným kamarádem. Říkáte si: pro staré lidi ideální společnice. Tak v čem je tedy problém?
ORGANIZACE PRO OCHRANU ZVÍŘAT A JEJÍ PRAVIDLA
Problém nenastává, když starší člověk chce chovat kočku, ale když chce chovat KOTĚ. V tom má totiž Organizace pro ochranu zvířat svoje vlastní pravidla a pokud máte nad 60 let, nejspíše Vás odmítnou i v útulku. A věřte, že to není nic proti Vám, ale jen a pouze kvůli zvířeti, kterému musí být zajištěna optimální péče po celou dobu jeho života. Spolek pro ochranu koček předá staršímu člověku pouze zvíře, odpovídající rokům nad 60, což znamená osmi až devítiletou kočku!
ABY VŠE NESKONČILO KATASTROFOU
Každý rozumný člověk a opravdový milovník zvířat sám zváží všechny zásadní otázky:
· Jak jsem na tom se zdravím a s pohyblivostí? Jsem schopen poskytnout kotěti neustálé zaměstnávání, spoustu pozornosti, péče i stálý dozor? Jakou zátěž snesou moje nervy?
· Mám zajištěno, kdo se o kotě postará „pro nejhorší případ“? Seznámil jsem již svoje zvíře s těmito lidmi?
NEMŮŽU CHOVAT KOČKU, KDYŽ JSEM ÚPLNĚ SÁM?
Samozřejmě můžete, ale je vhodné a žádoucí mít kontakty s ostatními milovníky zvířat, se spolkem na jejich ochranu a využívat jejich pravidelných setkání. Člověk má pak vždy jistotu, že o jeho chlupatého mazlíčka bude postaráno i po jeho smrti – pokud nemáte žádné příbuzné nebo přátele, kteří jsou ochotni si jej vždy vzít a postarat se o něj. Péči o zvíře můžete dokonce zajistit i v závěti, a to raději po poradě s notářem či advokátem.