V podstatě každá věc při soustružení je opracována do takové podoby, kterou potřebuje odborník, ale i amatér získat. A je jedno, zdali se jedná o podélné nebo čelní soustružení, zapichování, upichování nebo tvorbu závitů. Zkrátka žádný pořádný soustruh se neobejde bez pomůcky, která se nazývá soustružnický nůž. Ten dokáže skutečně skvěle a do detailu obrábět kovový nebo i dřevěný materiál a tím přirozeně usnadňuje práci při zpracování výrobku do finální podoby. Je zcela přirozené, že každý materiál bude vyžadovat jinou pomůcku, která bude efektivně materiál opracovávat. Díky tomu je v nabídce několik možností a variant, podle kterých si lze vybrat odpovídající produkt. Podle potřeby si lze zvolit soustružnický nůž s letovanou destičkou, na drážky, z oceli nebo určený pro závity, či pouze ubírací a podobně.
Z čeho se skládá soustružnický nůž?
V podstatě jsou to dvě základní části:
1. upínací část – zde se jedná o ložnou a upínací plochu
2. řezná část – ta se ještě dělí na další části, což je čelo, hřbet hlavní a vedlejší
Hodně bude záležet na tom, jakou výrobou se zrovna zabýváte a potom zvolit systém upnutí VBD v držáku. Ty jsou navrženy tak, aby podaly ten nejlepší výkon v nejrůznějších aplikacích. Díky široké nabídce lze ale vybrat snadno odpovídající soustružnický nůž, který bude nejlépe vyhovovat. Je zcela přirozené, že může o výběru rozhodnout i rozměr obrobku, jelikož opracování velkých částí bude mít úplně jiné a odlišné nároky, než když budeme výrobek dokončovat nebo pracovat s menší součástkou.
Bohatý výběr
Soustružnické nože se nerozdělují jen podle způsobu práce a směru posuvu. Problém je, že existuje další nabídka a mnohdy je lepší si nechat poradit od odborníků, pokud samozřejmě nemáme dostatečný přehled o produktech. Nože mohou být rovněž kované, broušené z rychlořezných ocelí, dále s letovanými plátky ze slinutých karbidů nebo si lze zakoupit nože s výměnnými břitovými destičkami. Také je bohatý výběr v sadách, které naleznou širší uplatnění.