Rakovina je jednou z nejvíce obávaných nemocí dnešní doby. Jedná se totiž o chorobu, která se objevuje poměrně často. Je to způsobeno mnohonásobně vyšším věkem, kterého se dnes lidé dožívají. S každým rokem je větší pravděpodobnost, že dojde k nějaké chybě v DNA, což může vyústit až v nádor jakéhokoli druhu. Dalšími příčinami tohoto onemocnění je způsob života. Mutagenních vlivů, ať už jedná o RTG vyšetření v nemocnici nebo různé chemikálie v potravě, je dost a dost. Právě proto, že se této nemoci téměř není možné vyhnout a týká se i zdravě žijících jedinců, spojili se chytré hlavy vědců a zkoumali, jaké možnosti mají pro léčbu rakoviny. Ač se to tolik veřejně neví, v poslední době došlo k velkým objevům, co se týče léčby i prevence.
Onkologická onemocnění mají svůj původ v poškozeném DNA, tedy v předpisu, který říká buňce, jak se má chovat. Taková buňka je pak odolná vůči smrti, neustále se dělí a zvětšuje. Imunitní systém ji není schopen zneškodnit a nově vytvořená masa utlačuje tkáně okolo a žije na jejich úkor. Právě na tuto příčinu v nukleové kyselině cílí nová léčba. Genová terapie znamená možnost léčby i pro pacienty, kterým dříve nepůsobila chemoterapie.
Poprvé byla u nás v České republice použita před pár lety v brněnské fakultní nemocnici pro pacienta s lymfomem B. Tato léčba spočívá v odběru bílých krvinek, do kterých se vloží genetická informace o tom, jak se mají chovat k určitým nádorovým buňkám, to znamená ničit je. Po zpětném podání těchto bílých krvinek bylo pozorováno výborné zlepšení během dvou měsíců. Sice bylo doprovázeno mírnými vedlejšími příznaky, ale ty bylo možné potlačit běžnou medikací. Lékaři i další odborníci věří, že tento postup by se zakrátko mohl stát běžnou rutinou a mohl by tak pomoci mnohým dalším pacientům s onkologickým onemocněním.