Každá technická vymoženost si zaslouží pravidelnou údržbu, odvděčí se nám bezporuchovým provozem po dobu několika let a těch pár minut strávených kontrolou čistoty a funkčnosti zařízení se rozhodně vyplatí obětovat.
Údržba laserového zařízení
Laserové tiskárny nevyžadují příliš mnoho péče, po technické stránce jsou velmi sofistikované a takřka bezúdržbové. I přesto jim musíme věnovat určitý čas. Doporučuje se jednou za půl roku (dle frekvence tisku, někdy i častěji) vyjmout náplň do laserové tiskárny a jemným bavlněným hadříkem a štětečkem odstranit přebytek toneru, který se usadil mimo válec do plastových a kovových částí. Nepoužívejte běžný vysavač s papírovými sáčky, neboť prášek je velmi jemný a prošel by skrze pevný filtr, pouze vysavače s vodní náplní mohou jemný sypký prášek zachytit. Při vyjmutí kazety se nedotýkejte obrazového válce.
Samotný proces čištění provádějte vždy u vypnutého zařízení, v ideálním případě vždy odpojeného od napájení ze sítě. Manipulaci s tiskovým válcem provádějte minimálně dvě hodiny po vytištění poslední stránky, neboť se při tisku toner zahřívá na velmi vysokou teplotu a všechny kovové části musí zchladnout.
Poté vytiskněte jednu tzv. čisticí stránku, na níž se zachytí zbytek nečistot, podstatné je rovněž používat kvalitní originální tonery, kde máte záruku bezproblémového provozu. U podezřele levných neznačkových výrobků může dojít k zapékání prášku, ke snížení kvality tisku a ke zkrácení životnosti tiskárny.
Výhodou tonerů je, ženezasychají, jak tomu bývá u inkoustových tiskáren. Není tedy nutné občas něco vytisknout, uvnitř boxu je jen suchý prášek, který neobsahuje žádnou tekutinu.
Tonery nejsou přímo toxické, ale mohou vyvolat podráždění a alergické reakce. Rozhodně se nedoporučuje dotýkat se jich přímo rukou, pracujte v ochranných rukavicích a dbejte, aby se prášek nedostal i na sliznice, pozor na jeho rozptýlení v ovzduší, na vdechování a kontakt s očima. Údržbu tiskáren provádějte bez přítomnosti dětí a domácích zvířat.