Pohnutky hackerů, stejně jako jiných zločinců, se pohybují od zavrženíhodných až po ctnostné. Někteří hackeři mají čisté úmysly a chtějí pomáhat, jiný se chtějí jen obohatit na cizí konto.
Finanční pomoc Greenpeace
Známý hacker Kim Dotcom už v mladém věku dokázal okrást asi 4 miliony lidí o velmi malé částky a výslednou sumu poslal organizaci Greenpeace. Jeho další velký projekt, úložiště Megaupload, zastavila samotná FBI. Kim Dotcom je geniálním programátorem, který své dovednosti využíval vždy spíše pro „obecné blaho“, přestože si to vládní orgány nemyslí.
Sdílení tajných dat
Robinem Hoodem mezi hackery je Julian Assange, který stojí za projektem Wikileaks. Assange měl vždy za cíl sdílet data, například vládní, aniž by poškodil napadený počítač. Podle něj má veřejnost právo znát pravdu, čehož se bohužel jinak, než nezákonně docílit nedá.
Výhra v soutěži
Pro účely osobního obohacení využil své schopnosti Kevin Poulsen, který rád hackoval telefonní linky. Jednou tak učinil u rádia KIIS-FM v Los Angeles, které vyhlásilo soutěž o Porsche. Kevin sice vyhrál, jeho hackerské útoky ho však následně stály čtyři roky vězení.
Odblokování počítače výměnou za bitcoin
Nejnovějším obřím hackerským útokem byly zasaženy stoky tisíc počítačů včetně České republiky. Vcelku jednoduchý zločin byl vymyšlený tak, že virus totálně zablokoval počítač a uživatel musel poslat hackerům výkupné ve formě internetové měny bitcoin, aby se mohl opět dostat ke svým datům. Útok to byl chytrý, až na zveřejnění e-mailové adresy, díky které byli útočníci dopadeni.
Moc, která svádí ke zločinu
Nechvalně proslulý je Kevin Mitnick, další génius, který zvládl napadat státní softwary už v dětství. Obešel tak například systém placení za autobusy. Později měl za cíl ještě nezveřejněný software nebo nabourání se do chráněných sítí. Pro Mitnicka znamenaly překážky výzvu a byl ve virtuálním světě tak mocný, že ho státní orgány držely dlouho ve vazbě, a i potom mu zakázaly mít přístup k počítači.
Vyvolání politických sporů
V Kataru se nedávno objevil závažný případ, kdy bylo na internetových stránkách tiskové agentury zveřejněno údajně falešné prohlášení vládce Tamíma ibn Hamada Al Sáního. Kontroverzní prohlášení se týkalo palestinských a libanonských radikálů a jeho důsledkem bylo dokonce zrušení diplomatických vztahů mezi Katarem a Saudskou Arábií, Bahrajnem, Egyptem a Spojenými arabskými emiráty. Katar tvrdí, že příčinou krize jsou ruští hackeři.
Krádež osobních fotek a údajů
Jedním z nejčastějších hackerských útoků je nabourání osobních profilů na sociálních sítích nebo z mobilních telefonů. Cílem jsou často celebrity. Hackeři někdy fotky a videa nechají volně kolovat po internetu, jindy své oběti vydírají. To se stalo třeba i pacientům jedné kliniky. Nabouráním facebookových profilů se hackeři také můžou dostat k vašim citlivým datům a ty potom používat pro různé účely, od neškodného obtěžování vašich přátel až po ukradení identity a vybrání bankovního konta.