Momentální ceny benzínu a nafty jsou nyní nejvyšší od září roku 2015, přičemž nejníže klesly v březnu 2016, kdy se litr benzínu pohyboval kolem 26,50Kč a nafta nepřesáhla hranici 25Kč/litr. Prognóza vývoje cen v České republice v příštích měsících není příliš lichotivá, a to zejména kvůli růstu ceny ropy a dolaru a kvůli nejisté situaci na Blízkém východě.
Ropa zdražuje od července 2017 (cena se za tu dobu zvedla o více než 30 dolarů). Na českých čerpacích stanicích jsme tento nárůst zaznamenávali velmi pozvolna ze dvou důvodů. Za prvé samotná ropa má minoritní podíl na ceně nafty a benzínu. Téměř 60% ceny pohonných hmot tvoří spotřební daň a DPH. A za druhé se dolar nacházel v oslabení oproti české koruně (z 26Kč/dolar v lednu 2017 klesl až ke skoro 20Kč/dolar v únoru a březnu 2018). Silná koruna tedy dokázala kompenzovat rostoucí ceny ropy. Během dubna se ovšem situace obrátila, dolar se zvedl na 21,50Kč, díky čemuž jsme prostřednictvím tankování pocítili i zdražení ropy.
Co se světového dění na Blízkém východě týče, klíčový bude zejména politický vývoj situace v Sýrii po údajném chemickém úderu na město Dúmá v oblasti Damašku. V případě vojenského zásahu ze strany Spojených států amerických by mohla být dostupnost ropy omezena, a to celosvětově. Nejen tento fakt, ale i cena za barel převyšující 60 dolarů, se považuje za hranici, kdy se vyplatí zahájit těžbu ropy z břidlic. Jedná se sice o nákladnější způsob získávání černého zlata, ale neustále vyšší ceny tuto metodu umožňují. V dlouhodobém horizontu by pak více ropy vyústilo v zastavení cyklu růstu ceny. Získávání ropy z břidlic v takové míře, aby mohla ovlivnit dění na světových trzích, je momentálně hudbou budoucnosti. Prozatím se musíme smířit s vyšší cenou pohonných hmot a doufat, že nárůst nebude nadále nijak dramatický. Dle aktuálních odhadů bychom měli v letních měsících plnou nádrž pořídit dráž řádově o desetihaléře na litr benzínu či nafty.