Netradiční kousky
Jestliže máte fantazii skutečně bezbřehou, můžete vyzkoušet některé nápady, co se osvědčily u koledníků, kteří si je mezi sebou předávají již mnoho let. Jedním z nich může být např. matematické vejce. Stačí docela obyčejné bílé vajíčko popsat lihovým fixem matematickými vzorci např. výpočty prostorových těles a plošných útvarů. Druhý kus můžete koncipovat jako geometrické, kdy poslouží goniometrické funkce, nebo stručné náčrtky některých geometrických jevů. Třetí zkuste popsat známými příslovími, čtvrté jmény vynálezců a jejich objevy a jistě sami přijdete na další motiv z mnoha oblastí lidského života. Vtipné a nápadité nápisy totiž mohou koledníky oslovit, jistě si vás zapamatují a příště určitě přijdou znovu.
Zkuste cibuli a trávu
Barevná vejce ve všech rozmanitých podobách, od červené po zelenou až modrofialovou, tak to už tady bylo a naleznete je téměř v každé misce. Co takhle letos podrobit Velikonoce přírodnímu procesu a barvit vajíčka pouze ekologicky? Výsledný efekt vás možná překvapí až tak, že se budete k tomuto způsobu vracet každý rok už jen z pouhé zvědavosti. O co tedy jde?
Základ tvoří malý pruh bavlněné látky, nejlépe starého kapesníku nebo dětské pleny. Do každého kusu látky vložíte syrové vajíčko tak, aby bylo zabalené v hnědých slupkách od cibule, které můžete prokládat trávou a sedmikráskami ze zahrady. (Slupky můžete schovávat průběžně pár měsíců před svátky, nebo na ně obětovat několik cibulí.)
Každý kus pečlivě zabalený do látky velikosti kapesníku převážeme režnou nití nebo tenkým motouzem. Vše vložíte opatrně do vroucí vody a necháte povařit zhruba 10 – 15 minut tak, aby vejce byla uvařená natvrdo. A výsledek? Každý kus originál, nádherná hnědá batikovaná kresba, kterou ještě podtrhnete dřevěnou nebo proutěnou miskou se slámou a všechna vajíčka potřete vepřovým špekem, aby se pěkně leskla.